Vedela si, že personalisti v dnešnej dobe na zistenie kvalít uchádzača používajú aj sociálne siete? 
 
Nie je sa čomu čudovať, pretože v životopise aj na pohovore si síce môžeme veľa vecí prikrášliť, ale keď nás vidia v „prirodzenom“ prostredí, napovie to oveľa viac. Niekedy, dokonca aj keď uchádzač pôsobí na pohovore dobrým, vyhovujúcim dojmom a následne príde k preklepnutiu sociálnych sietí, môžu byť isté zistenia výstražným znakom a niekedy aj úplnou stopkou k získaniu práce. 
 
Prístup k životu
Podľa fotografií, statusov a skupín, ktoré sleduješ, je po pár minútach jasné, čo ťa baví a čím žiješ. Personalista uvidí, či riešiš bytovú otázku, máš malé dieťa, už rok zúfalo hľadáš prácu, vnímaš okolnosti okolo seba v pozitívnom alebo skôr negatívnom zmysle. Zo sociálnych sietí sa dá tiež jednoducho vyčítať životná úroveň, ambície a základné charakterové vlastnosti.
 
Záujmy
Záujmy tvoria dôležitú súčasť života každého z nás a personalisti vedia, že nás profilujú, čo sa prejavuje aj v profesijnom živote. Venuješ sa dobročinnej činnosti, chodíš venčiť psíky z útulku, čítaš nevšedný druh literatúry, učíš sa čínsky alebo sa venuješ vo voľnom čase športu? Všetko, čomu venuješ čas sa počíta a ani nevieš, ako niektoré záujmy môžu pekne korešpondovať s víziami zamestnávateľa.
 
Sociálne väzby
Pevné zázemie a zdravý vzťah s rodinou a priateľmi je základom pre vyrovnaný profesijný život. Zaujímavé aktivity, ktoré vykonávaš s priateľmi a ich komentáre, ako aj aktivita pri zdieľaní momentov ukážu, do akej miery sú v tvojom živote sociálne väzby dôležité. Najmä veľké firmy si zakladajú v kolektíve na férových tímových hráčoch. Práve sociálne vzťahy s priateľmi alebo aktuálnymi kolegami môžu napovedať o tvojej schopnosti etablovania sa v  kolektíve.
 
 POZOR! 
 
Ohováračky zamestnávateľa
Daj si pozor, aby si na sociálnych sieťach nikdy nepoškodzovala súčasného alebo aj bývalého meno zamestnávateľa. Nevinný status, ak sa dostane do nesprávnych rúk, môže skončiť doslova katastrofou. Ak personalista zistí, že si dlhodobo v pôvodnej práci nespokojná, uverejnila si nepríjemné statusy na adresu zamestnávateľa alebo konkrétne vyjadrenia k práci, môže to skončiť úplným ochladnutím záujmu pri výbere takéhoto uchádzača. Vždy si preto dvakrát premysli, čo si na sociálnu sieť pridáš a kto to môže vidieť!
 
Nadávky a „husté“ komentáre
Z času na čas môže byť zábavné kontroverzne reagovať na rôzne statusy. Ale ak to urobíš na sociálnej sieti, ktorú máš verejne dostupnú, hrozí ti, že ťa na pohovor ani nezavolajú.
 
Sexi fotky
Božteky, mini šaty so stiahnutým bruškom alebo selfie na sto spôsobov je prejav nedostatočného sebavedomia a potreby predvádzať momentky, kde sme vydarené a pekné. Komplimenty od priateľov určite potešia, tam ale tvoja sláva končí. Pre serióznu spoluprácu nikto nehľadá kolegyňu, ktorú si vygúglite polonahú alebo inak eroticky napózovanú.
 
 
 
Paula, archív SA, Shutterstock