Kvalitu a dĺžku tvojho života môžeš silno ovplyvniť, je len na tebe, či máš na to dostatok sebadisciplíny a guráže.
 
Sme unavení prežívať svoje dni podľa našich predstáv. Existujú ale stimuly, ktoré ti dobrú náladu naštartujú, stačí len pre to niečo urobiť. Ak sa staneš súčasťou kolobehu činností, vypestuješ si na ne návyk a o tom to je.
 
 NAJNOVŠIA VYCHYTÁVKA 
Nájdi si záľubu v modernom svete, a to varenie. Zbehni si kúpiť čerstvú zeleniny, rybu alebo 1- 2 kúsky nakrájaného stejku. Nezabudni na cesnak, bazalku a rozmarín v kochlíku a morskú soľ. Kupuj malé množstvá potravín, suroviny v menšom množstve sú lákavé na spracovanie a prípravu. Už žiadne extrémne pôsty, hladovky či prejedania. Nauč sa variť z malého množstva, jedz častokrát a z menších tanierov. Tento najnovší trend si osvojili nielen slobodní ľudia, ale aj moderné rodiny, pre ktoré sa príprava jedla stala nádherným kulinárskym zážitkom. 
 
 RANNÉ ENDORFÍNY
Ako prvý je šport. Ranné cvičenie ti naberie baňu hormónov šťastia a spáli napätie a stres. Po fyzickej aktivite prídeš do práce nabudená, plná sily a energie. Ak nemáš čas, začni dvakrát v týždni, z toho raz cez víkend. Postupne pridávaj intenzitu cvičenia, kľudne ju skombinuj s popoludňajšími hodinami. Dve rána si ale ustráž!
 
 ZABÍJA ŤA TO
Prečo prestať s fajčením? Lebo skracuje ľuďom životy, ženám po tridsiatke siahne nekompromisne na kvalitu pokožky. Vytráca sa belosť zubov a zosiľňuje sa zápach z úst. Združuje choroby a vyvoláva rakovinu ako duchov. A pre nefajčiarov nevoníš.
 
 VEĽA A KRÁTKO
Plánuj si s priateľmi alebo rodinou program často, a pritom vôbec nie náročný. Nemusí to byť zakaždým drahá dovolenka, od nej predsa očakávaš toľko vecí, že aj tak často nevýjde podľa plánu. Čo tak raz do mesiaca vybehnúť s blízkymi do lesa a urobiť si piknik? A každý povinne prinesie nejakú špecialitku, ktorú doma sám ukuchtil. Potom si vygúgli lákavú kaviareň v inom meste, zájdi si tam na výlet a zapichni to na dobrej káve. Nemáš ešte bicykel? Kamkoľvek ťa dovezie, každýkrát ti vylepší náladu a aj postavu. A čím viac našľapeš, o to viac.
 
Pozor! Nestačí si vybrať len jednu variantu a tú využiť raz v mesiaci. Vyčerpaj všetky možné príležitosti prežiť veselé chvíle, naber si plno aktivít a na konci mesiaca pochopíš, prečo!
 
 
 
 
 
 
 
Eňa, foto: archív SA, Shutterstock