Ako urobíš najlepšie selfie? My to vieme a navyše sa blíži čas dovoleniek, kedy sa bez poriadnej selfie nezaobídeš.
 
NAJLEPŠIE SVETLO
Tak ako pri každej fotografii, svetlo tvorí polovicu úspechu. Denné svetlo, ktoré necháš dopadať na tvár dokáže zázraky a aj keď nemáš najlepší fotoaparát na smartfóne, pri dobrom svetle vyčaruješ kvalitnú fotku oveľa jednoduchšie. Prirodzené svetlo vyrovná drobné nedokonalosti pleti, pleť pôsobí o poznanie zdravšie a jasnejšie. Ak sa fotíš v interiéri, postav sa k oknu tak, aby svetlo dopadalo na tvoju tvár. Ak sa fotíš vonku, otoč sa smerom k slniečku, nie však, keď je slnko priame, ale keď je nižšie.
 
FINTY NA PÓZY
Fotografie by mali byť urobené mierne zhora, kedy sa vyhneš unaveným očiam aj dvojitej brade. Rozpustené vlasy na fotke dokážu opticky zúžiť tvár a mierne nahnutá hlava na stranu pôsobí dokonale. Selfie sú v prvom rade o zábave a tak sa neboj spraviť aj uletenú grimasu! Prirodzený úsmev je však tým najlepším a overeným, čím sa môžeš prezentovať.
 
ODFOTENÁ V ZRKADLE
Populárne fotografie v odraze zrkadla poslúžia najmä vtedy, ak chceš zachytiť, čo máš práve na sebe oblečené, prípadne celú postavu. V tomto prípade budeš vyzerať najlepšie, ak sa postavíš mierne bokom, prekrížiš nohy. Táto póza opticky uberie z bokov niekoľko centimetrov a ak dáš ruku v bok, vytvaruješ si dokonalý ženský driek.
 
KRÁĽOVSKÉ ZÁBERY
Pri výbere pozadia buď opatrná, najmä ak fotografie zdieľaš na sociálnych sieťach. Pozor na fotografie v interiéri kancelárie alebo izieb, aby neodhalili zo súkromia viac, než by si si želala. Daj si tiež pozor, aby oblečenie nesplývalo s pozadím fotografie, nepôsobí to dobre, pokiaľ nejde o konkrétny zámer. Naopak, veľmi dobre pôsobia fotografie so zaujímavým pozadím, nápaditými detailami a doplnkami. Výborné sú fotky z mesta, napríklad, ak v blízkom pozadí prejde červená električka a ty to stihneš. Alebo buď vonku otočená chrbtom k vetru, aby vlasy neposlušne viali do tváre. Alebo sa odfoť na moste a zamier na pozadie smerom do diaľky a zároveň nadol.
 
VYCHYTÁVKY
Najlepšie selfie docieliš prednou kamerou, kedy môžeš pri fotení zároveň sledovať a kontrolovať svoj výraz. Pomocou časovača môžeš pohodlne fotiť aj z väčšej vzdialenosti. Daj pozor na držanie smartfónu, najlepšie bude, ak na fotografii vôbec nevidno ruku, v ktorej smartfón držíš. Hitom na dovolenky a výlety je tzv. selfie stick alebo držiak na smartfón, ktorým odfotíš celú skupinu kolegov, priateľov alebo rodinu aj s pozadím.
 
ZÁBAVA SO SELFIE
Po vytvorení selfie fotografie sa neboj experimentovať v aplikáciách na úpravu fotiek. Za mnohé odporúčame napríklad Pixlr Express, VSCO Cam, Fotor alebo populárny Instagram. Na fotografiu môžeš použiť rôzne prednastavené filtre, efekty, nálepky, pixelovanie alebo vtipný efekt rybieho oka.
 
Pozor! Selfie v práci radšej nerob, mohlo by ťa to stáť minimálne veľa vysvetľovania a aj to iba pri dobrej nálade vedenia. Nezamieňaj sI profesionalitu v práci s vlastným súkromím. Ani pri najlepšej nálade v pracovnom prostredí nič podobné neskúšaj. 
 
Náš tip: Vždy urob niekoľko záberov na jednu pózu, v ktorej opatrne obmieňaj pohľad, úsmev, natočenia. Aj profesionálni fotografi robia stovky záberov, aby vybrali ten jediný. 
 
 
 
 
 
 
 
 
Paula, foto: archív SA, Shutterstock