17 TIPOV AKO DNES UŠETRIŤ VIAC PEŇAZÍ

Bez ohľadu na to, na ktorom konci finančnej zdatnosti sa nachádzame, je vynikajúci čas na ozdravenie našej hladnej peňaženky. Pripravili sme pre vás 17 tipov ako si vylepšiť skóre a udržať príjmy a úspory v lepšej kondícii.

Veďte si denník výdavkov

Sledujte každé euro, ktoré miniete. Je to základ dobrého rozpočtu. Je dôležité neustále kontrolovať, kam smerujú vaše peniaze a práve denník vám zaistí možnosť prehľadne sledovať ich skutočný pohyb. A stačia poznámky v mobile a každý deň si to pozerať a vyhodnocovať. A verte, že zistíte, čo možno nebolo až tak dôležité kúpiť.

Zrušte nájom a bývajte s rodinou

Ak je vaša situácia veľmi náročná, nebojte sa urobiť rozhodný krok a dočasne ísť k rodičom alebo blízkym príbuzným. Na koniec tejto situácie nikto nevidí, preto nečakajte a konajte. Do podnájmu sa môžete kedykoľvek vrátiť, hoci aj s vynovenými osobnými výzvami. Naozaj ste sa zamysleli, že treba urobiť takúto zmenu? Áno, ak je ťažká situácia, je dobré konať hneď a nečakať, že sa to predsa môže ešte zlepšiť. Uvidíte, ako sa potom spätne pozriete na to, že ste urobili veľmi dobrý a rozumný krok.

Chodievajte viac pešo

Obmedzte jazdu autom a pokojne aj mestskú dopravu. Dnes máte oveľa viac času prejsť sa pešo alebo na bicykli, preto využite možnosť, ktorá po pandémií možno už zase nebude. 

Zvážte nutnosť služby kaderníka

Ak nemám peniaze, je čas na domáce strihanie a farbenie vlasov. Prípadne hľadajte iné dočasné spôsoby ako obnoviť módny strih za menej peňazí (jednorázové spreje, česanie drdolov, módne sponky, čelenky, šatky). 

Majte pod kontrolou aj donášku jedla

Jedlo dovezené až domov predstavuje komfort a pohodlie, no pri veľmi častom režime objednávania vám môže aj nemilo narušiť rozpočet. Vyhľadajte si blogy s rýchlymi receptami a skúste doma viac variť. Budete mať veľa jedla a za menej peňazí a neostanete odkázané na časté objednávky zvonku. 


V chladničke je najdrahšie

Pravidelné dopĺňanie potravín v chladničke znamená väčší luxus ako siahnuť do špajze po staré zásoby, ktoré môžu navyše ešte skončiť po záruke. Pozrite sa poriadne na všetky potraviny, ktoré doma máte, skôr ako sa vyberiete do obchodu a nakúpite drahé syry a šunky. Naučte sa pripravovať jedlo zo šošovice, fazule, cíceru, sú to lacné a zdravé alternatívy.

Nekupujte príliš veľa čipsov, sladkých nápojov a alkoholu

Sú zbytočné drahé, neskrotne návykové a neprospievajú vášmu zdraviu ani kráse.

Zvážte domácu zábavu

Premyslite si nutnosť využívania dnes tak moderných viacerých streamovacích služieb naraz a zrušte aspoň tú, ktorú používate najmenej. Tiež si skontrolujte platené členstvá vo vašich aplikáciách (filtre, fitness, pozadia, videá, hudba) a aspoň dočasne ich zastavte. Nezdá sa to, ale pri kontrole všetkých digitálnych služieb, ktoré platíte, viete dnes urobiť zaujímavý finančný poriadok.

Skroťte vášeň v online nakupovaní

E-shopy nám ponúkajú „must have“ tovar a tak najlepší recept ako nemíňať za šaty a topánky, ktoré nepotrebujete, je nenavštevovať vaše obľúbené nákupné stránky v takej frekvencii, ktorá bola pre vás zvykom. Niekomu pomôže dočasné pozastavenie lákavých módnych newslettrov, aby ich nezvádzali k nákupu. Jednoducho, ak sa dnes nedá, tak sa nedá a určite zase príde čas na nové inšpirácie, ktoré si s radosťou kúpite.


Šetrite inak

Odkladajte peniaze, ktoré dnes nemíňate. Napríklad na benzín. Ak menej využívate auto, odkladajte do obálky neminutú sumu a určite ju neinvestujte na iné. Takýchto obálok môžete mať niekoľko a verte, že sa vám zaručene postarajú o slušnú úsporu. Dôležitá je sebadisciplína a systematické prikladanie „eura k euru“.

Požičaj si a nekupuj

Ak sa vám pokazil mixér, požičajte si ho od susedov alebo kamarátky, ktorá ho práve nepotrebuje. Nie všetko, čo prestane fungovať je nutné nahradiť novým. A samozrejme, ak sa dá, najprv sa snažte dať pokazenú vec opraviť. Je núdzový režim a ten začína byť aj v peňaženkách, tak sa musíme prispôsobiť.

Rozpredajte nepotrebné veci

Nikdy nebolo toľko možností ako dnes, aby ste mohli popredávať veci, ktoré už nepotrebujete. Zarobené peniaze z predaja si odložte do obálky a nemiňte ich pri prvej príležitosti.

Obmedzte nákup balenej stolovej vody

Ušetríte svoje peniaze a prírodu od plastových obalov. Vo väčšine domácností máme kvalitnú vodu, ktorú môžeme piť.

Vymeňte drahú kozmetiku za prírodnú

Na domácom trhu máme slušnú ponuku domácej a prírodnej kozmetiky, ktorá nie je drahá a to vôbec nie na úkor kvality. A ak máte doma uhorku, med, kokosový, olivový olej, bylinky, je čas na výrobu vlastnej masky. Blogerky sa na sociálnych médiách pretekajú o skvelé recepty, tak to nezmeškajte.

Pozor na darčeky

Aj počas pandémie oslavujeme rodinné sviatky a práve tieto dni buďte opatrné v míňaní. Prejaviť lásku určite dokážete aj inak ako za peniaze, čo môže byť v mnohých prípadoch oveľa cennejšie.

Urobte si striktný zoznam nákupu

Predtým ako začnete nakupovať potraviny a drogériu, urobte si zoznam potrebných vecí a nakupujte len to, čo treba. Určite sa nenechajte zlákať inými produktami. 

Starajte sa o svoje zdravie

Duševné aj fyzické zdravie je na prvom mieste, preto sa opatrujte a vyhýbajte negatívnym vplyvom z okolia. Namiesto čakania na to najhoršie, podniknite smelé kroky ďalej. Nebojte sa, zmeny treba realizovať a odvážnym šťastie bude priať.


 Pozrite si ponuku našich aktuálnych kurzov. 


 


Photo: pexels-kristina-paukshtite

Positivity Job s.r.o.

Partizánska 2

811 03 Bratislava

Slovakia


+421 911 566 766

+421 2 207 622 62


info@skvelaasistentka.sk

skolenia@skvelaasistentka.sk

© Copyright 2018 Všetky práva vyhradené.

Hore