Hovoriť úspešne pred publikom nie je ťažké, ak máte dokonalý návod

Budete hovoriť k publiku? Máte stres, že sa na vás všetci pozerajú? Nechcete byť stredobodom pozornosti, ale musíte? Čím menej rozptýlenia ponúknete, o to viac budú všetci zdieľať s vami danú tému!  

Dôležitým krokom je jasná predstava o publiku, pred ktorým budete stáť, asistovať alebo moderovať. Oblečenie by malo byť primerané – nie dráždivé, nie bláznivé, ale ani nie nudné. Udržať pozornosť skupiny nie je až také jednoduché, obzvlášť, ak im dáte príležitosť na iné rozptýlenia, napríklad vaše oblečenie. Vizualizácia hrá dôležitú úlohu!

ZLE!

 • Nesnažte sa byť nasilu profesionálne

 • Neštylizujte sa do pozície najdôležitejšej

 • Nevoľte príliš strohý kostým

 • Netvárte sa premúdrelo

VEĽMI DOBRE!

 • Buďte prirodzené

 • Prišiel čas predviesť svoje schopnosti

 • Buďte ženské a šarmantné

 • Usmievajte!

Lichotivé siluety

Svoju ženskú pozíciu umocníme zvýrazneným pásom. Aj pre moletnejšie je sebavedomejším prvkom ukázať náznak pásu, a nie ho skryť pod voľnú dlhú blúzku. Každý spozná váš zámer, teda aj slabú stránku. Ak neriešite svoju postavu nápadne, cítiť z vás rozhodnosť a tú budete potrebovať. Strihy do áčka versus tehotenské strihy nechajte doma. Ak ste obdarovaná väčším poprsím, schovajte ho do farebnej, zapnutej blúzky a váš nie najužší pás určite nikto riešiť nebude. Zaobstarajte si šaty špeciálne na takéto príležitosti, je dôležité mať ich vždy v šatníku a nestresovať sa dva dni pred udalosťou behaním po obchodoch. Lichotivé sú tie, ktorých diely sú šité pozdĺž pása - zhora nadol, alebo aj predelené pozdĺžnym prúžkom po bokoch.

Ďalšou oblasťou, s ktorou sa môžete vyhrať je krk. Blúzka alebo šaty so širším výstrihom vám ho opticky predĺžia.  Dobrá voľba je U- výstrih. Opticky budete pôsobiť vyššie a aj štíhlejšie.  Pôsobiť dojmom predĺženého krku znamená sústrediť sa na tvár a na to, čo hovoríte. Náznak pásu a predĺžený krk sú skvelé stimuly, ako udržať pozornosť ostatných iba na vás. 

Ne/pohodlné topánky?

Je naozaj dôležité, aby ste sa cítili dobre a pohodlne. Je dôležité ako vyzeráte pred skupinou ľudí, ktorá vás neustále sleduje a skúma. V pohodlných topánkach sa cítime istejšie a predvedieme určite lepší výkon ako na vysokých opätkoch. Ale, topánky na nízkom podpätku sú v tomto prípade neprípustné. Ak ste si dodnes nenašli vhodný typ topánok na pracovný účel, háčik môže byť aj v tom, že ich hľadáte vo vlastnom botníku.

Choďte do toho!

1. Kúpte si elegantné topánky len na jeden účel. Nehľadajte v nich  aj výhody pre nosenie vo voľnom čase, aby ste neskončili v obrých korkových platformách! Klasická dámska lodička so stredne vysokým opätkom síce nebude pasovať k džínom, ale inak vás táto voľba milo prekvapí.

2. Zvoľte si ľahko kombinovateľnú farbu, ktorá ladí z vašim šatníkom. Doporučujeme začať čiernou, inak, trendy sú aj s bežovým alebo jemným kovovým nádychom.

3. Zvoľte rafinované lodičky, také, ktoré vás "predĺžia", dodajú eleganciu, ale nezneistia!

Stop úzkym a krátkym sukniam!

Stačí, ak je sukňa o niečo kratšia alebo užšia a trápny výsledok sa čoskoro dostaví. Neustále napravovanie a sťahovanie sukne, ktorá nezbedne uteká hore alebo do strán je záležitosť, ktorú si vôbec nemusíte uvedomovať. Zato ju ale pozorujú ostatní a verte, nevyzerá to profesionálne. Naopak, je to rušivé a odvádza to pozornosť od vášho prejavu.

 

POHROMA!

 • krčivé materiály

 • priesvitné oblečenie

 • viditeľná spodná bielizeň

 • presvitajúci lem nohavičiek na nohaviciach, na sukni

 • cinkotavé šperky

 • obnosené pančušky

Časté chyby:

 • Príliš veľký odev dáva dojem nedbanlivosti. Nemaskujte si nedostatky figúry obrovskými blúzami, v práci zbytočne vzbudzujete dojem zahalených nedostatkov a komplexov.

 • Príliš tesný odev pôsobí druhotriedne.  Aj v prípade módneho trendu buďte opatrné, malé vecičky nepôsobia profesionálne, ani seriózne a ani muži nemajú k nim pozitívny vzťah. A tých je v biznise stále veľa..

 • Veľmi dlhé rukávy. K upravenej manikúre sú pridlhé rukávy nevkusné, pre neznalcov módy až smiešne. Naopak, vykasané alebo trištvrťové rukávy sú šik. 

Byť videná pred živým publikom je pre vás veľká príležitosť a tak ju nezmarte!Positivity Job s.r.o.

Partizánska 2

811 03 Bratislava

Slovakia


+421 911 566 766

+421 2 207 622 62


info@skvelaasistentka.sk

skolenia@skvelaasistentka.sk

© Copyright 2018 Všetky práva vyhradené.

Hore