VIETE DELEGOVAŤ ÚLOHU KOLEGOM?

Dni, kedy je toho v práci málo, sa počas roka dajú spočítať pomaly na prstoch dvoch rúk. Naopak, dní, keď nevieme, kde nám hlava stojí, je príliš veľa.

Pre nadriadeného je delegovanie prirodzený prvok manažmentu a záleží od jeho štýlu a skúseností, ako účinne to dokáže. Ako ale delegovať na kolegu alebo kolegyňu, ktorí nie sú moji podriadení?

Predstavme si asistentku. Tá má väčšinou jedného nadriadeného a žiadneho podriadeného. Jej pracovný kalendár je plný úloh a k nim prichádzajú počas dňa nové a nové zadania. Čo s tým? Profesionálna a úspešná asistentka musí úlohy delegovať, inak by na danej pozícii nemohla pracovať. Ak chce byť efektívna, riadi sa nasledovnými momentmi delegovania:

Čo?

Úloha, ktorú buď časovo nemá asistentka šancu spoľahlivo zvládnuť alebo nemá dostatočnú znalosť a zručnosť na jej splnenie. Je dôležité čo najrýchlejšie vyhodnotiť, čo urobím ja a čo ide „inde“. Pozor, najväčším umením je odhadnúť, na čo tá úloha vlastne je. Skúsená asistentka posúdi zadanie a niekedy príde aj na to, že stačí urobiť len jeho časť. Takto sa ľahšie posunie úloha ďalej a kolega prejaví väčšiu ochotu popracovať na tom.

Komu?

Dobrá asistentka má vo firme rešpekt a vynikajúci prehľad. Tiež má adekvátne kontakty, či už na iné asistentky alebo na ľudí, na ktorých sa v prípade potreby môže obrátiť. Delegovanie rozhodne nie je hanba, práve naopak, je znakom toho, že niekto si dobre organizuje svoju prácu. A v konečnom dôsledku, je to predsa v záujme kolektívu, aby firma napredovala. To je možné len vtedy, keď sa veci neodkladajú nabok, ale riešia. Ak idem delegovať, musím presne vedieť, kto je na danú úlohu predurčený. Musím si byť istá, že dostanem v danom čase presne to, čo potrebujem. Delegovanie je manažment, v ktorom sa riskovať neoplatí.

Kedy?

Hneď ako môžem. Úlohu si rozmením na drobné, určím jej prioritu a delegujem. Ak sa mi budú kopiť zadania a k ich roztriedeniu budem pristupovať pomaly, odkladať si to na popoludnie, na zajtra, uvažovať, že možno to nejako stihnem, tak určite konám nesprávne. Jednoduchou pomôckou je prihrávka v hokeji. Keď dostanem puk, mám chvíľku, aby som vedela, čo s ním ďalej. Vtedy ako tím máme šancu uspieť.

Pozrite si ponuku našich aktuálnych kurzov a školení. Prihláste sa na Online alebo Face to Face kurzy a pracujte na sebe. My sa postaráme o váš komfort a perfektný výsledok.
Positivity Job s.r.o.

Partizánska 2

811 03 Bratislava

Slovakia


+421 911 566 766

+421 2 207 622 62


info@skvelaasistentka.sk

skolenia@skvelaasistentka.sk

© Copyright 2018 Všetky práva vyhradené.

Hore